East Washington School Board accepts resignation of High School Band Director PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Thursday, 28 May 2009 00:00
    Superintendent Amick recommended that the Board accept Adam Miller's resignation as High School Band Director effective at the end of 2008-09 school year, also the resignation of Jessica Hickerson as High School Business/Tech Teacher  at the recent East Washington School Board meeting.
    Members of the public expressed their feelings in regards to the resignation of Miller, citing positive support for the former Band Director.
    The board accepted a resolution recognizing High School Athletic Director Scott Newcomb for being selected as District 5 Athletic Director of the Year.
    The school board was presented a Contingency/Preparedness Plan from Patrick Rose and Jennifer Love-Tillotson of the Indiana Department of Health.
    The board also approved the following personnel recommendations: Ryan Osborn as High School/Tech teacher; Clinton Blankenbaker as third grade elementary teacher; Rosa Snapp  as Preschool/Title 1 Interventionist teacher; Travis Daily as summer school English teacher; Jacob Johanningsmeier; Jim Lewis as summer school PE teacher, Robert Bennett, Mike McBride , Eric Robertson, Tom Cullen and Buff Gardner as Driver's Education instructors; medical leave of absence of Sharon McElroy's from May 7 through end of school year; verbal resignation of Kenny Speigelhalder' as bus driver and recommend Cheryl Hogan to fill Speigelhalder position; Kelley Lee and Deanna Shofner as cheerleading and pep club co-coaches and Lisa Roberts as JV volleyball coach.
Last Updated on Thursday, 28 May 2009 08:48
Read more...
 
Results from Seymour Girls Sectional 2009 held at Seymour High School PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Thursday, 28 May 2009 00:00
    The girls 2009 Track Sectional was held at Seymour High School on May 19. The top four of each group advances to Regionals.
    100 Meter Dash: 1. Ashley Allen, BCHS, 2: Maria Allen, BCHS, 3: Maggie Royalty, Seymour and 4. Cora Carter, Salem High School.
    200 Meter Dash:  1.Ashley Allen, BCHS, 2. Maria Allen, BCHS, 3. Cora Carter, Salem  and 4. Kaylyn Rodewig, Eastern.
    400 Meter Dash: Christina Moravec, Seymour, 2. Jenna Hackman, BCHS, 3. Patricia Moravec, Seymour and 4. Courtney Crane, BNL.
    800 Meter run: Rachel Dalton, Eastern, 2. Victoria Oslo, BCHS, Katherine Moravec, Seymour and 4. Jamie Wehmiller, BCHS. Due to a girl being scratched, Ashley Malloy, Salem, who placed fifth advances to regional.
    1600 Meter run: 1: Rachel Dalton, Eastern, 2: Taylor Royalty, Trinity Lutheran, 3. Ashley Mallow, Salem and 4. Hope Lockman, BCHS.
    3200 Meter run: 1: Erika Wilson, Eastern, 2. Rachel Koeplin, Salem, 3. Olivia Hackman, BCHS,  and 4. Kali Johnson, Salem.
    100 Meter hurdles: 1. Erika Wilson, Eastern, 2. Rachel Koeplin, Salem, 3. Taylor Royalty, Trinity Lutheran and 4. Casey Gillespie, BNL.
    300 Meters hurdles:1. Kali Johnson, Salem, 2. Devon Hardman, Mitchell, 3. Charlotte Ernst, Seymour, and 4. Leah Benefiel, Seymour.
    4X 100 Meter relay:1. BCHS, Maria Allen, Ashley Allen,Sammie Bane, Emily Sommers, Jenna Hackman and Marie Wehmiller, 2. Seymour, Mackenzie Allman, Leah Benefiel, Amanda Harmeson, Maggie Royalty, Julie Nielsen and Jessica Wetzel. 3. Orleans, Whitney Daugherty, Taylor Daugherty, Katelyn Wilson, Olivia Smith, Gabriel Stalker and Danielle Sage, 4. Mitchell, Taylor Blackburn, Morgan Hall, Laura Cessna, Carly Kern, Cara Blackwell and Meghan Ray.
    4X 400 Meter relay: Seymour, Leah Benefiel, Katherine Moravec, Patricia Moravec, Christina Moravec, Rosy Clemente and Alysha Otte, 2. BCHS, Ashley Allen, Sammie Bane, Jamie Wehmiller, Jenna Hackman, Emily Sommers and Haley Hackman, 3. Salem, Cora Carter, Lakin Thomas, Kali Johnson, Ashley Malloy, Erica Ewen and Tori Thompson, 4. BNL, Alexandra Anderson, Whitley Crane, Courtney Crane, Hanna Guthrie, Kayla Guthrie and Jessica Guthrie.
    4X 800 Meter relay: 1. Eastern, Rachel Dalton, Erika Wilson, Emily Newcomb, Chelsea McNew and Louis Hosburgh,2. BCHS, Natalieeee Killey, Jamie Wehmiller, Destine Staley, Victoria Ollo, Hannah Maupin and Hope Lockman 3. Salem, McKenzie Acuff, Tori Thompson, Rachel Koeplin, Ashley Mallow, Shelbie Stephenson and McKenzie Burns, 4. Seymour, Katherine Moravec, Alysha Otte, Taylor Hays, Leah Moravec, Rosy Clemente and Christina Moravec.
    High jump: Devon Hardman, Mitchell, 2. Allison Trevithick, Mitchell, 3. Amber Lucas, Crothersville and 4. Patricia Moravec, Seymour.
    Pole Vault: 1. Sammie Bane, BCHS, 2. Alannah Moore, BNL, 3. Kirstyn Brott, Seymour and  4.Kayla Joseph, Seymour.
    Long jump: 1. Maria Allen, BCHS, 2. Christina Moravec, Seymour, 3. Marie Wehmiller, BCHS and 4. Carly Kern, Mitchell.
    Shot put: Bailey Lundy, Crothersville, 2. Deborah Adkins, Eastern, 3. Macy Marksberry, Seymour and 4. Brittany Bedwell, WWHS.
    Discus throw: 1. Taylor Schultz, Seymour, 2. Brittany Bedwell, WWHS, 3. Shayna Abel, Seymour and 4. Sarah Jenkins, Seymour.
    Team rankings:  1.BCH, Brownstown Central, 2. Seymour, 3. Mitchell, 4, Salem, 5. Eastern, 6. BNL, Bedford North Lawrence, 7. Crothersville, 8. Trinity Lutheran, 9. WWHS, West Washington High School, 10. Paoli, 11. Orleans and 12. Springs Valley.
Last Updated on Thursday, 28 May 2009 08:49
 
North Harrison sophomore Ashley Gettelfinger wins Ford Focus in school’s Character in Education program PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Friday, 22 May 2009 00:00
    Ashley Gettelfinger, a 15 year old sophomore at North Harrison High School, won a brand new 2009 Ford Focus as the grand prize in the school’s Character in Education program, held Friday afternoon at the school’s football field. Ten tickets were drawn for the car prize, and each of the ten finalists was given a key to try in the car’s ignition. The winning student would of course be able to start the car’s ignition.
    Gettelfinger was the ninth of 10 students who tried for the prize.
    The program allows students to add tickets to a pot for things such as high grades, perfect attendance, or having no disciplinary referrals.
    A total of 12,396 tickets through the year were in the pot from the year.
    The nine students who were finalists for the car were given nice consolation prizes, such as a lap top computer, which was won by senior Katie Tekulve. Besides the car, which was donated by Jim Hodge, owner of Heritage Ford Mercury in Corydon, another 59 sponsors donated prizes, such as an iPod, a Nintendo video game, a class ring, and others. Approximately $6,700 in prizes besides the car was given away in the program this year.
Last Updated on Friday, 22 May 2009 08:59
Read more...
 
Lady Cats roll 4-1 past Eastern in girls’ tennis PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Friday, 22 May 2009 00:00
    With the Floyd Central sectional in girls’ tennis this week, last week saw most area teams simply fine tuning their games for sectional competition, which ends this week at the Floyd Central courts.
    North Harrison defeated the Eastern team 4-1 in girls’ tennis last week, in a possible match up of two Floyd Central sectional opponents.
    At the no. 1 singles spot, North Harrison’s Wynn Shroyer won a 6-2, 6-0 decision over Eastern’s Alyssa Parker.
    Eastern’s Amie Shipman won the lone spot in the Lady Musketeer’s favor, taking the no. 2 singles spot 6-4, 6-3 over the Lady Cats’ Caitlyn Janes.
    At the no. 3 singles spot, North Harrison’s Rebekah Stephenson took a 6-2, 6-3 decision over Eastern’s Alex Passafiume.
    The Lady Cats won both of the doubles spots over Eastern.
Last Updated on Friday, 22 May 2009 09:00
Read more...
 
31st Annual Starlight Strawberry Festival PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Friday, 22 May 2009 00:00
    St. John's Church in Starlight is hosting the 31st Annual Starlight Strawberry Festival on Saturday, May 23.
    A buffet-style dinner will be served from 11 a.m. to 7 p.m. in the Church Hall which will include: Ham, Fried Chicken, Chicken and Dumplings, Corn, Slaw, Green Beans with New Potatoes, Tea, Lemonade, Water and Dessert. Adults 10 and older cost $8.50, Senior Citizens cost $7.50 and Children 3-10 years cost $5, with children under 3 free.
    Adults can join around the tables in the Wine & Beer Garden to play Blackjack, Showdown, or just relax and enjoy the music and hospitality. Enjoy the evening hours of the festival by visiting the street dance with music provided by Southern Indiana's own “Rumors”.
    The festival will be held rain or shine, with covered facilities available.
    Festival events will include: Buffet-style chicken and ham dinner, Bingo, Craft Booths, Clogging, Music, Rock Climbing Wall, Carnival Rides, Homegrown Strawberries (if available), Hanging Flower Basket Wheel, Pull Tab Bingo, Soapbox Derby, Strawberry Queen Contest, Lucky Number Booth, Cake Wheel, Ping Pong Toss, Blackjack, Raffles (prizes to include cash, two quilts and jewelry), and a Wine and Beer Garden.
Last Updated on Friday, 22 May 2009 09:01
Read more...
 
<< Start < Prev 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 Next > End >>

Page 658 of 771