Washington County Primary Election results PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 14 May 2014 08:07

The 2014 Primary election was held last Tuesday, May 6.

The following is a list of local results.

Sheriff – Democrat

Roger Newlon – 1535 – 64.74 percent; David Bower – 836 – 35.26 percent

Sheriff – Republican

Roy Overshiner – 855 votes – 44 percent; Danny Libka – 638 votes – 33 percent; John Revels – 439 votes – 23 percent

Commissioner District 2 – Republican

Preston Shell – 642 votes – 33 percent; Mark Boling – 537 votes – 28 percent; John Fultz – 443 votes – 23 percent; Phil McIntyre – 316 votes – 16 percent

Commissioner District 2 – Democrat – unopposed

Tom Day – 1,797 votes

State Senator – District 47 – Republican

Erin Houchin – 1453; Tad Whitis – 557

State Senator – District 47 – Democrat

Richard Young – incumbent – 1654

State Representative – District 73 – Republican

Steven Davisson – 1856

State Representative – District 73 – Democrat

Doug Leatherbury – 1544

Prosecuting Attorney – Republican

Dustin Houchin – 1780

Prosecuting Attorney – Democrat

No candidate

County Auditor – Republican

Randall Bills – 1667

County Auditor – Democrat

Claude Combs – 1732

County Recorder – Republican

Kyra Stephenson – 1704

County Recorder – Democrat

No candidate

County Council Member – Democrat – District 1 – unopposed

Jody Smedley – 573 votes

County Council Member – Republican – District 1

Ben Bowling Jr – 472 votes

County Council Member – Democrat – District 2 – unopposed

Teresa Pittman – 329 votes

County Council Member – Republican – District 2

No candidate

County Council Member – Democrat – District 3 – unopposed

Johnny Mac Holsapple – 353

County Council Member – Republican – District 3

David Hoar – 514 votes

County Council Member – Democrat – District 4 – unopposed

Karen Wischmeier – 353 votes

County Council Member – Republican – District 4

Frank Nobles – 357 votes

Brown Township Trustee – Democrat

Meghan Combs – 97

Brown Township Trustee – Republican

Sharon Roberts – 90

Brown Township Board Member– Democrat

Gary Chastain – 79 votes and Thomas Guthrie – 63 votes

Brown Township Trustee – Republican

Randy Roberts – 87 votes

Franklin Township Trustee –– Democrat

Steven Anderson – 87

Franklin Township Trustee –– Republican

No candidate

Franklin Township Board Member –– Democrat

No candidate

Franklin Township Board Member –– Republican

Scott Applegate – 70 votes; RV Meaders – 81 votes; David Mount – 67 votes

Gibson Township Trustee –– Democrat

No candidate

Gibson Township Trustee –– Republican

David A. Weaver – 60 votes

Gibson Township Board –– Democrat

Dorothy Fleenor – 65 votes; Steve Fleenor – 60 votes; Steve Johnson – 67 votes

Gibson Township Board –– Republican

No candidate

Howard Township Trustee –– Democrat

Kathleen Zelevitz – 38 votes

Howard Township Trustee –– Republican

No candidate

Howard Township Board Member –– Democrat

Earlene Silverthorn – 48 votes

Jackson Township Trustee– Democrat

William Bill Yates – 96

Jackson Township Trustee– Republican

Pamela J. Blair – 45 votes; Matthew Incantalupo – 57 votes

Jackson Township Board Member –– Democrat

No candidate

Jackson Township Board Member –– Republican

Craig Martin – 88 votes

Jefferson Township Trustee –- Democrat

Charlotte Thompson – 47 votes

Jefferson Township Board Member –– Republican

Shannon Sullivan – 80 votes

Madison Township Trustee –– Democrat

Lee Badger – 44 votes

Madison Township Trustee –– Republican

No candidate

Madison Township Board member –– Democrat

Patricia Keator – 32 votes; Tammy Worley – 29 votes

Madison Township Board member –– Republican

No candidate

Monroe Township Trustee –– Democrat

No candidate

Monroe Township Trustee –– Republican

Susan Boling – 75

Monroe Township Board member –– Democrat

No candidate

Monroe Township Board member –– Republican

Roba Boling – 43 votes; Ruth Gay – 59 votes; Kay Mills – 59 votes

Pierce Township Trustee –– Democrat

No candidate

Pierce Township Trustee –– Republican

Dennis R. Fleming Sr. – 125 votes

Pierce Township Board member –– Democrat

No candidate

Pierce Township Board member –– Republican

Christina Denny – 83 votes; Stephanie Sullivan Farler – 63 votes; Scott Miller – 85 votes; Stephen Purlee – 106 votes

Polk Township Trustee –– Democrat

No candidate

Polk Township Trustee –– Republican

Clair Sullivan Jr. – 109 votes

Polk Township Board member –– Democrat

Roger Rickard – 175 votes

Polk Township Board member –– Republican

Geneva Bagshaw – 67; Jeremy Souder – 90

Posey Township Trustee –– Democrat

Mike Dohoney – 71 votes

Posey Township Trustee –– Republican

Ken Armstrong – 89 votes

Posey Township Board member –– Democrat

Melissa Farmer – 67 votes; Gladys Osborne – 59 votes; Gary Roll Jr – 64 votes

Posey Township Board member –– Republican

Beth Armstrong – 88 votes

Vernon Township Trustee –– Democrat

Keith Guthrie – 67 votes

Vernon Township Trustee –– Republican

No candidate

Vernon Township Board member –– Democrat

Tommy Green – 64; David Routh – 61; Edgar Williams – 51

Township Trustee – Washington Township – Democrat

No candidate

Township Board member – Washington Township – Democrat

No candidate

Township Board member – Washington Township – Republican

Brice Robinson – 756 votes

Township Board member – Washington Township – Republican

Marvin Clark – 666 votes; D Jack Mahuron – 615 votes; Norman Souder – 616 votes

State Convention Delegation – at large  – Republican

Ken Armstrong – 419 votes; Luann Armstrong – 370 votes; Randall Bills – 786 votes; Jason Cockerill – 710 votes; Dustin Houchin – 1048 votes; Erin Houchin – 1132 votes; John W. Mead – 728 votes

State Convention Delegate – District 1 – Republican

No candidate

State Convention Delegate – District 2 – Republican

John Fultz – 818; D Jack Mahuron – 866

State Convention Delegate – District 3 – Republican

Nathan Bills – 285

 
EWES named 4 Star School PDF Print E-mail
Written by George Browning   
Wednesday, 14 May 2014 00:00

Indiana Superintendent of Public Instruction Glenda Ritz announced Indiana’s 4 Star schools for 2012-2013 and East Washington Elementary School earned the distinction.

In order to achieve this designation, a school must be in the top 25th percentile of schools in three ISTEP-based categories.

A total of 311 schools received the award throughout the state.

Read more...
 
Friday Night on the Square has a number of new events for the spring event PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 14 May 2014 00:00

The BULL!, a mechanical bull will be available for riding from 6-10 pm.  The cost is only $10.00 per person to ride.

At 8:30 pm, the ‘winner’ of the St Vincent Salem Hospital Challenge will ride The Bull.  

Read more...
 
Senior Citizens Health and Info Fair PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 14 May 2014 00:00

Hoosier Uplands will host their annual Senior Citizens Health and Information Fair on Tuesday, June 3 at Salem High School. 

Read more...
 
YMCA to host British Soccer Camps PDF Print E-mail
Written by George Browning   
Wednesday, 14 May 2014 00:00

With the World Cup only a few months away and with around 20 million Americans now playing the sport, the number one soccer company in the United States & Canada, Challenger Sports, has been invited to hold one of their highly regarded “British Soccer Camps” right here in the growing soccer community of Salem, Indiana. 

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 7 of 221