2009 Floyd County 4-H Open Class Winners PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 15 July 2009 00:00
Needlecraft
    Cheryl Goldman -Grand Champion
    Cora Flispart - Reserve Grand Champion
    Pat Hutter - 1st place, Division Champion
    Joyce Norris - 1st place, Division Champion      
    Marilyn Wiseman - 1st place, Division Champion  
    Marilyn Wiseman - 1st place, Division Champion
    Cora Flispart - 2nd place, Champion
    Tracy Milam - 2nd place
    Judith Parks - 2nd place
    Coranne Smitley - 2nd place
    Nancy Whitaker - 2nd place
    Cheryl Goldman - 3rd place
    Pat Hutter - Honorable Mention
Arts & Crafts
    Marlene Gaither - Grand Champion  
    Coranne Smitley - Reserve Grand Champion  
    Judith Parks - 2nd place
    Cora Flispart - 2nd place
    Mike Terry - 3rd place
Fine Arts
    Cheryl Goldman - Grand Champion
     Marylon Ehlers - Reserve Grand Champion
    Hunter Marlow - 2nd place
    Joey Ehlers - 2nd place
    Nancy Randall - 3rd place
    Nancy Randall - Honorable Mention
    Marylon Ehlers - Honorable Mention
    Cheryl Goldman - Honorable Mention
Photography
    Cheryl Goldman - Grand Champion
    Allison Laird - Reserve Grand Champion
    Allison Laird - 1st place, Division Champion
    Shawn Denny - 1st place, Division Champion
    Coranne Smitley - 2nd place
    Barbara Hanka - 2nd place
    Nancy Randall - 3rd place
    Barbara Hanka - Honorable Mention
    Shawn Denny - Honorable Mention
Horticulture
    Ethel Daily - Grand Champion
    Ethel Daily - Reserve Grand Champion
    Jan Marlow - 2nd place
    Jan Marlow - 3rd place
    Sydney Marlow - Honorable Mention
    Sydney Marlow - Honorable Mention
Canning
    Judith Parks - Grand Champion
    Judith Parks - Reserve Grand Champion
    Virginia Perkins - 2nd place
Foods
    Judith Parks - Grand Champion
    Abby Gardenour - Reserve Grand Champion
    Melba Loyd - 1st place, Division Champion
    Shawn Denny - 2nd place
    Marylon Ehlers - 2nd place
    Alma Graf - 3rd place
    Alma Graf - Honorable Mention
Last Updated on Wednesday, 15 July 2009 12:18
 
Former South Korean exchange student ‘at home’ with McKim Family in Lanesville PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 08 July 2009 00:00
   
    Jin-Hee Jung, an exchange student at Lanesville High School during the 2006-07 school year, has returned to the same community that welcomed her just two years ago, the community of Lanesville, in Franklin Township in Eastern Harrison County. This time around, she is studying full time at Indiana University Southeast in New Albany.
    She is also staying with a family she stayed with part of the year that year, the Denzil McKim Family.
    “Two years ago, I wanted to experience something new, so I joined the exchange student program in the USA,” said Jin-Hee. “I went to Lanesville High School as an exchange student for 06-07. It was successful, (and) I learned many other things about life other than study.”
    Jin-Hee has had positive feelings towards the United States, and for her it goes back to the Korean War. General Douglas MacArthur for a time led the American forces in the 1950-53 war, and to her, MacArthur is a hero of the Korean War.
    “I think the USA is a very good friend of my country, South Korea,” Jin-Hee said. “In history, Douglas MacArthur was the hero of the Korean War. Every South Korean knows that. Still today, (the) US Army helps to guard from North Korea. Also, my country and (the) USA are good economic partners. I feel good when I see my country’s products here (i.e. Samsung, Kia, and Hyundai).”
    She added, “Generally, I felt friendly about the USA even before I joined the exchange student program, because I’ve heard about the USA a lot. While I was growing up, I was curious about the country that tries to keep world peace, (and is) one of the strongest countries in the world.”
Last Updated on Wednesday, 08 July 2009 13:39
Read more...
 
All conference awards announced for spring sports in Southern Athletic Conference PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 08 July 2009 00:00
    The all conference awards for individual athletes for all spring sports have been announced by the Southern Athletic Conference (SAC). Also awarded were the winners of the All Sports Trophy for boys’ and girls’ divisions. The school with the highest overall standings in either division wins the All Sports Trophy for that division. All sports throughout the year, that are officially sanctioned SAC sports, count towards the All Sports Trophy in each division.
Boys’ Track -
    All conference awards were given to: Borden-Jordan Adams, Shelby Willis, Lee Kirchgessner, Hunter Williams, Pat O’Connor, Drake Potts, Steve Ellsworth; Lanesville-Asher Pursell; Henryville-Ricky Boyd, Chris Rios, Leo Liburd, D. J. Carlson, Jordan Amos; South Central-Chris O’Connor, Aaron Schweitzberger, Cody Roby, Tyler Hutchinson.
    Borden’s Hunter Williams won the Most Points Award in boys’ track in the SAC.
Girls’ Track -
    All conference awards were given to: Borden-McKenna Williams; Crothersville-Bailey Lundy, Courtney Killey; Henryville-Allison Knox, Katie Spellman, Abby Taylor, Alysa McMinoway, Kasey Motsinger, Erin Hairston, Leslie Thomas, Jenna Crick, Caitlyn Lynch, Jena Miller, Kelsey Petty; New Washington-Lindsay Krohn, Whitney Cranmer; South Central-Abbey Day, Shelby Miller, Rachel Pease.
    Hannah Gilstrap and Katie Spellman of Henryville, and Lindsay Krohn of New Washington all tied for the Most Points Award in girls’ track in the SAC.
    Henryville’s Josh Conrad won Coach of the Year honors.
Last Updated on Wednesday, 08 July 2009 13:40
Read more...
 
Pekin Fourth of July Celebration Winners announced PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 08 July 2009 00:00
    Officials announced the trophy winners from the 179th Annual Fourth of July Celebration. All unclaimed trophies may be picked up at the Pekin Town Hall by July 17.
Historical Cars
1st – Jeff Martin, C-21
2nd – Jim Dethy, C-10
3rd – Carl Fromelius, C-8
Classical Cars
1st – Gary Blackman, C-9
2nd – Norman Stinson, C-4
3rd Ralph Johnson, C-13
Youth Floats
1st – Salem First Baptist, D-6
2nd – Little Miss Strawberry, D-5
3rd – Cub Scout Pack 26, D-2
Bicycles
1st – Christa Hortenberry
2nd – Logan Fultz
3rd – Cody Fultz
Motorcycle Clubs
1st – Washington County Sheriff Posse
Individual Motorcycle Riders
1st – Gary Lewellyn
2nd – Gene Lewellyn
Miniature Motor Vehicles
1st – Jessica Daniel, H-1
2nd – Jessica Danies, H-2
3rd – (first name not given) Wilson, H-6
Adult Floats
1st – Hoosier Hillbillies Clan 14, Sellersburg, I-3
2nd – Borden Church, I-8
3rd – Hillbilly, Bullitt County, Kentucky, I-2
Individual Horseback Riders
1st – Elizabeth Lamon, J-2
2nd – Kayla Thompson, J-11
3rd – Lily Crumpton, J-13
Horse/Pony Drawn Vehicles
1st – Brack Coulter
Walking Units
1st – Starz Dance Team
Clowns
1st – Patti Shull
Commercial Floats/Vehicles
1st – John Jones
2nd – Bubble Truck
Saddle Clubs
1st – Scott County Sheriff Posse/Mike Higgins
Fire Departments
1st – Monroe Township
2nd – Salem Fire Department
Antique Tractors
1st – Randy Balentine, T-5
2nd – Bennie Thomas, T-2
3rd – Ben Ratts, T-1
Sweepstakes
1st – Elizabeth Lamon, J-2
Special Awards
Youngest in Attendance
Bruce Wayne Padilla, born 6-29-09
Oldest in Attendance
Dorothy Hein, nearly 95, 7-7-1914
Traveled the Greatest Distance to Attend
Gabriel and Jennifer Goen from Elmendorf Air Force Base, Alaska
Pekin 4th Royalty
Prince – Isaiah Williams
1st Runner-Up – Sam Nicholson
2nd Runner-Up – Jacob Tipton
Princess – Natalie Blevins
1st Runner-Up – Aubree Layne Craig
2nd Runner-Up – Haley Sue Cotton
Prince and Princess Floats
1st – Ezrat and Gracynn Harrison
2nd – Aubree and Kagan Craig
Queen – Laura Campbell
1st Runner-Up – Dani Williams
2nd Runner-Up – Chantel Poe
Miss Congeniality – Chantel Poe
Queen Float
1st – Laura Campbell
1st Runner-Up – Courtni Ames
Horseshoe Pitching Contest
Singles

1st – Darrell Sherrard (Henryville)
2nd – Ted Sauer (Lanesville)
3rd – Ralph Webb (New Albany)
Doubles
1st – Murph Owens and Dwight Gibson (both of Lanesville)
2nd – Ralph Webb (New Albany) and Eddie Joe (Sellersburg)
3rd – Ralph Quillen (Pekin) and Kenny Parish (Louisville)

Last Updated on Wednesday, 08 July 2009 13:43
 
U.S. Civil War history comes alive in July as Morgan’s Raid again rages through historic Corydon PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 08 July 2009 00:00
    The blast of cannons and the piercing ring of reveille will punctuate the Midwest countryside this July, as dozens of soldiers reenact the famous Civil War Battle of Corydon, which originally took place July 9, 1863. The dramatic reenactment is slated for July 11-12, 2009. Events, such as an on-field reenactment, demonstrations, an encampment and military ball are held at Hayswood Nature Reserve just a short distance from the historic battlefield. A special reenactment of Morgan’s Raid will gallop into downtown Corydon on Saturday at high noon, just as they did in 1863 with Confederate soldiers pillaging local shops, homes and buildings.  In addition to the downtown raid and the Battle of Corydon Reenactment, other activities include a lecture on Civil War history, a ladies tea, a lighthearted military ball, various historic demonstrations and a memorial service for the fallen soldiers.
    The Battle of Corydon was originally sparked when 450 members of the Harrison County Home Guard tried to stop the famed raid by Confederate General John Hunt Morgan as he marched 2,400 Confederate troops through southern Indiana and Ohio

Saturday, July 11

8:00 a.m.         Registration open @ Hayswood Nature Reserve
9:00 a.m.         Camps open to public (@ Hayswood Nature Reserve)
12:00 p.m.       Morgan’s Raid Drama (Downtown Corydon)
                        Memorial Service Following Raid Drama
1:30 p.m.         Ladies Tea (Kintner House Inn)
2:00 p.m.         Historical lecture (Downtown Corydon)
2:00 p.m.         Officers Call (@ Registration Booth)
2:30 p.m.         Various Demonstrations (Hayswood Nature Reserve)
4:00 p.m.         Battle Reenactment (Hayswood Nature Reserve)
8:00 p.m.         Military Ball featuring Ft. Hill String Band (@ Hayswood Nature Reserve)

Sunday, July 12
10:00 a.m.       Camps open to public (Hayswood Nature Reserve)
11:00 a.m.       Officer’s Call (@ Registration Booth) – Bounty Payouts
11:00 a.m.       Various Demonstrations
2:00 p.m.         Battle of Corydon (Hayswood Nature Reserve)
4:00 p.m.         Break Camp
Last Updated on Wednesday, 08 July 2009 13:44
 
<< Start < Prev 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Next > End >>

Page 184 of 221