Washington County Fair 4-H winners PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 01 July 2014 00:00

The following is a list of Washington County 4-H winner from the 2014 Farmers'-Merchants' Fair:

Bicycle

Grand Champion-Hannah Fleenor

Res Grand - Lucas Brewer

Junior

Champion - Hannah Fleenor

Res Champ - Lucas Brewer

Blue - Lucas Brewer, Lydia Caudill, Hannah Fleenor, Sebastian Miller, Emily R. Morgan

Senior

Champion - Justin Brewer

Blue - Justin Brewer

 

Mini Woodworking

1

MINI - Matthew J. Brewer, Laney Cambron, Jaden Davisson, Kaden Glass, Toby Hart, Nathaniel Henry, Hailey Hoke, Briar Martin, Alexis Maudlin, Melanie K. Purlee, Alexis Walters, Brayden Walters, Levi Wheatley, Jackson Wiseman

2

MINI - Jackson Brough, Jaxson Cambron, Brandon Cornwell, Victor Dufour, Luke Fleenor, Nick Ingram, Avery Robbins

3

MINI - Will Cummings, Asa Garvin, Rowan Harmon, Kinlin D. Mullins, Ian Rosenbaum, Carter Soliday, Titan Williams

 

 

Tobacco

 

GRAND CHAMPION - Zabin Young

 

DIV 7

CHAMPION - Zabin Young

BLUE - Zabin Young

 

 

 

Veterinary Science

 

GRAND CHAMPION - Megan Calloway

 

LV2

CHAMPION - Megan Calloway

BLUE - Megan Calloway

 

 

 

Weather

 

GRAND CHAMPION - Katelyn Dufour

RES GRAND - Uriah Guthrie

 

GRADE 3

CHAMPION - Connor Denny

RES CHAMP - Erin Mitchell

BLUE - Connor Denny, Erin Mitchell

 

GRADE 4

CHAMPION - Katelyn Dufour

RES CHAMP - Eli Guthrie

BLUE - Katelyn Dufour, Eli Guthrie

 

GRADE 6

CHAMPION - Uriah Guthrie

BLUE - Uriah Guthrie

 

 

Weeds

 

GRAND CHAMPION - James Elliott

 

DIV 1

CHAMPION - James Elliott

BLUE - James Elliott

 

 

Wildlife

 

GRAND CHAMPION - Megan Calloway

RES GRAND - Shelby Voyles

 

DIV A

CHAMPION - Amelia Hendricks

BLUE - Amelia Hendricks

 

DIV B

CHAMPION - Shelby Voyles

RES CHAMP - Zachary Larrimore

BLUE - Peyton Farmer, Zachary Larrimore, Shelby Voyles

 

DIV C

CHAMPION - Megan Calloway

BLUE - Megan Calloway

 

 

 

 

Woodworking

 

GRAND CHAMPION - Elijah Morgan

RES GRAND - Lucas Brewer

 

LEVEL A

CHAMPION - Blake White

RES CHAMP - Kaleb Tucker

BLUE - Lucas Bower, Tara Coats, Connor Denny, JD Hardy, Emrie Sabens, Kaleb Tucker, Karlee Voyles,

Blake White

 

LEVEL B

CHAMPION - Elijah Morgan

RES CHAMP - Lucas Brewer

BLUE - Lucas Brewer, Faith Cummings, Peyton Farmer, Elijah Morgan

 

LEVEL C

CHAMPION - Rachel Kiefer

RES CHAMP - Justin Brewer

BLUE - Justin Brewer, Rachel Kiefer

 

LEVEL D

CHAMPION - Stephanie Dustin

RES CHAMP - Carissa Gettelfinger

BLUE - Stephanie Dustin, Carissa Gettelfinger

 

 

 

Mini Cake Decorating

 

MINI 1

Audrey Bower, Evan Bowling, Julia Bowling, Kacey Campbell, Ava Cox, Meredith Deaton, Owen Dixon, Kylee Fleenor, Audri Garvin, Olivia Gibson, Emery Haub, Nick Ingram, Corbin Karnes, Sarah Mcbride, Amelia Saunders, Abigail Voyles, Alexis Walters

 

MINI 2

Justin Cleghorn, Aynslie Cockerill, Brandon Cornwell, Priscilla Hall, Bailey Hardwick, Audrey Heavin, Jeanelle Henderson, Melanie Purlee

 

MINI 3

Kylie Batt, Nathan Cleghorn, Will Cummings, Kirsten Sexton

 

 

 

Mini Cat

 

MINI 1

Audrey Bower, Ellie Spaulding

 

MINI 2

Landon Rose

 

 

Mini Collections

 

MINI 1

Justin Bell, Kylee Fleenor, Asa Garvin, Toby Hart, Jacob Heightchew, Eliza Starrett, Brody Temple, Brayden Walters

 

MINI 2

Adam Guthrie, Justin Cleghorn

 

MINI 3

Jaden Cheatwood, Brooklyn Davisson, Kaden Temple

 

 

Mini Computers

Gunner Drury

 

Mini Crafts

 

MINI 1

Justin Bell, Matthew  Brewer, Jaden Davisson, Braxton Dean, Luke Fleenor, Audri Garvin, Haley Knasel, Erica Martin, Hayden Pendleton, Amelia Saunders, Eliza Starrett

 

MINI 2

Brandon Cornwell, Victor Dufour, Bailey Hardwick, Landon Rose, Elijah Saylor, Mia Shanks

 

MINI 3

Carolyn Casey, Allison Clodfelter, Will Cummings, Shelby Griffitts, Rowan Harmon, Blake Monroe, Weston Smith, Ellie Spaulding, Titan Williams

 

Mini Dog Obedience

1

MINI - Saige M. Cummins - Mini Dog Obedience - Mini Agility, Brooklyn Miller - Mini Dog Obedience, Brooklyn Miller - Mini Agility.

 

 

Mini Dogs

 

MINI 1

Silas Batt, Audrey  Bower, Carolyn Casey, Caroline Kemp, Amelia Saunders, Abigail Voyles

 

MINI 2

Allison Clodfelter, Aynslie Cockerill, Landon Rose

 

Mini Entomology

 

MINI 1

Jaden Davisson, Toby Hart, Jacob Heightchew, Elijah Saylor, Ryker Sparkman

 

MINI 2

Hailey Hoke

 

MINI 3

Will Cummings, Carter Soliday, Bristin Stone, Allison Clodfelter

 

Mini Flowers

 

MINI 1

Jack Armstrong, Allie Arvin, Jayla Batt, Julia Bowling, Patience Caudill, Kylee Fleenor, Audri Garvin, Priscilla Hall, Kelsey Lee, Erica Martin, Amelia Saunders, Eliza Starrett

 

MINI 2

Landon Rose

 

MINI 3

Brooklyn Davisson, Sarah Heightchew

 

 

 

Mini Foods

 

MINI 1

Madeline Akers, Jack Armstrong, Audrey Bower, Matthew Brewer, Braxton Dean, Priscilla Hall, Nathaniel Henry, Sarah Mcbride, Hayden Pendleton, Ryker  Sparkman, Erica Worley

 

MINI 2

Brandon Cornwell, Bailey Hardwick, Landon Rose, Mia Shanks

 

MINI 3

Carolyn Casey, Jaden Cheatwood, Will Cummings, Sarah Heightchew, Kirsten Sexton

 

 

Mini Gardening

 

MINI 1

Jack Armstrong, Patience Caudill, Braxton Dean, Audri Garvin, Toby Hart, Hailey Hoke, Landon Rose

 

MINI 2

Evan Bowling, Ava Woods

 

MINI 3

Sarah Heightchew

 

 

Mini Livestock

 

MINI 1

Jack Armstrong, Jayla Batt, Jackson Brough, Luke Fleenor, Audri Garvin, Toby Hart, Emery Haub, Shaun Wheeler, Jackson Wiseman

 

MINI 2

Kylie Batt, Silas Batt, Bailey Hardwick, Alandra Johnson, Aiden Mcdonald

 

MINI 3

Asa Garvin, Ian Rosenbaum

 

Mini Microwave Foods

 

MINI 1

Madeline Akers, Braxton Dean

 

MINI 2

Julia Bowling, Bailey Hardwick, Landon Rose

 

MINI 3

Kirsten Sexton

 

 

Mini Models

 

MINI 1

Evan Bowling, Audrey Heavin, Jacob Heightchew, Nathaniel Henry, Jackson Ingram, Waylon Perez, Brody Temple, Hunter Trainor, Shaun Wheeler, Reece Wineinger

 

MINI 2

Jackson Brough, Justin Cleghorn, Brandon Cornwell, Victor Dufour, Luke Fleenor, Nick Ingram, Gage Prasil, Avery Robbins

 

MINI 3

Jaden Cheatwood, Nathan Cleghorn, Will Cummings, Blake Monroe, Weston Smith, Carter Soliday, Kaden Temple

 

 

Mini Photography

 

MINI 1

Jayla Batt, Jackson Brough, Kacey Campbell, Meredith Deaton, Garrett Drury, Tevyn Gottbrath-Trowel, Audrey  Heavin, Nick Ingram, Caroline Kemp, Haley Knasel, Alexis Maudlin, Grace Mcbride, Ryker Sparkman, Shaun Wheeler, Reece Wineinger, Erica Worley

 

MINI 2

Natasha Butler, Jaxson Cambron, Luke Fleenor, Emery K. Haub, Jeanelle Henderson, Alandra Johnson, Melanie  Purlee

 

MINI 3

Allison Clodfelter, Will Cummings, Rowan Harmon, Waylon Perez, Kaden Temple

 

 

Mini Sewing

 

MINI 1

Laney Cambron, Ava Cox, Saige Cummins, Kylee Fleenor, Audri Garvin, Olivia Gibson, Jeanelle Henderson, Grace Mcbride, Melanie Purlee, Elizabeth Trueblood, Alexis Walters

 

MINI 2

Priscilla Hall, Ava Woods

 

MINI 3

Rowan Harmon

 

Mini Trees

 

MINI1

Asa Garvin

 

MINI 2

Patience Caudill, Brooklyn Davisson, Toby Hart

 

 

Aerospace (Rocketry)

 

GRAND CHAMPION - Carter Depoy

RES GRAND - Jacob Miller

 

LV1

CHAMPION - James Elliott

RES CHAMP – Evan Mitchell

BLUE - James Elliott, Sebastian Miller, Evan Mitchell

 

LV2

CHAMPION - Carter Depoy

RES CHAMP - Chase Kemp

BLUE - Carter Depoy, Chase Kemp

 

LV3

CHAMPION - Jacob Miller

RES CHAMP - Konnor Wallace

BLUE - Jacob Miller, Konnor Wallace

 

 

Corn

 

GRAND CHAMPION - Clayton Purlee

RES GRAND - Mason Armstrong

 

Div. 3

CHAMPION - Reganne Stanley

BLUE - Reganne Stanley

 

Div. 4

CHAMPION - Clayton Purlee

RES CHAMP - Mason Armstrong

BLUE - Mason Armstrong, Griffin Packwood, Tanner Packwood, Clayton Purlee

 

Div. 7

BLUE - Zabin Young

 

Beekeeping

 

GRAND CHAMPION - Rebecca Eldridge

RES GRAND - James Eldridge

 

Div. 2

CHAMPION - James Eldridge

BLUE - James Eldridge

 

Div. 3 & Above

CHAMPION - Rebecca Eldridge

BLUE - Rebecca Eldridge

 

Hay

 

GRAND CHAMPION - Zabin Young

RES GRAND - Griffin Packwood

 

Div. 1

CHAMPION - Griffin Packwood

BLUE - Griffin Packwood

 

Div. 2

CHAMPION - Tanner Packwood

BLUE - Tanner Packwood

 

Div. 7

CHAMPION - Zabin Young

BLUE - Zabin Young

 

 

Cake Decorating

 

GRAND CHAMPION - Kendra Caudill

RES GRAND - Carissa Gettelfinger

 

Skilled (Adv.)

CHAMPION - Carissa Gettelfinger

BLUE - Carissa Gettelfinger

 

Experienced (Int.)

CHAMPION - Kendra Caudill

RES CHAMP - Emily Russell

BLUE - Kendra Caudill, Emily Morgan, Emily Russell, Cora Saunders

 

Novice (Beg.)

CHAMPION - Allie Chastain

RES CHAMP - Lizzie Chastain

BLUE - Kennedy Abner, Keira Arvin, Allie Chastain, Lizzie Chastain, Olivia Dixon, Kailey Glass, Carlie Henry, Katie Larrimore, Bailey Leis, Gracie Lewis, Triston Miller, Chloey Sabens

RED - Eva Bundy, Tressa Gottbrath-Trowel

 

Soybeans

 

GRAND CHAMPION - Tanner Packwood

RES GRAND - Griffin Packwood

 

Div. 4

CHAMPION - Tanner Packwood

RES CHAMP - Griffin Packwood

BLUE - Griffin Packwood, Tanner Packwood, Clayton Purlee

 

Div. 7

CHAMPION - Zabin Young

BLUE - Zabin Young

 

Achievement

 

GRAND CHAMPION - Harrison Nicholson

RES GRAND - Faith Cummings

 

Grade - 6

CHAMPION - Faith Cummings

BLUE - Faith Cummings

 

Grade - 9

CHAMPION - Harrison Nicholson

BLUE - Harrison Nicholson

 

Child Development

 

GRAND CHAMPION - Hannah Fleenor

RES GRAND - Olivia Steward

 

LEVEL A

CHAMPION - Hannah Fleenor

BLUE - Hannah Fleenor

 

LEVEL B

CHAMPION - Peyton Farmer

BLUE - Peyton Farmer

 

LEVEL C

CHAMPION - Olivia Steward

BLUE - Olivia Steward

 

Wheat

 

GRAND CHAMPION - Zabin Young

RES GRAND - Tanner Packwood

 

Div. 3

CHAMPION - Tanner Packwood

BLUE - Tanner Packwood

 

Div. 4

CHAMPION - Clayton Purlee

BLUE - Clayton Purlee

 

Div. 7

CHAMPION - Zabin Young

BLUE - Zabin Young

 

Creative Writing

 

GRAND CHAMPION - Emma Voyles

RES GRAND - Ella Heavin

 

LV1

CHAMPION – Ella Heavin

RES CHAMP - Madeline Lewellen

BLUE - Aryann Dennis, Olivia Dixon, Catie Drane, Peyton E. Farmer, Chloe Feist, Ella Heavin, Madeline Lewellen, Morgan N. Russell, Dallis Starrett, Gabrielle Thixton, Tyler Zink

 

LV2

CHAMPION - Sierra Bowling

RES CHAMP - Faith Cummings

BLUE - Sierra Bowling, Faith Cummings

 

LV3

CHAMPION - Emma Voyles

RES CHAMP - Harrison M. Nicholson

BLUE - Madison Bills, Makayla I. Eiler, Katelyn N. Endris, Harrison Nicholson, Emma Voyles

 

 

 

 

Dog

 

GRAND CHAMPION - Harrison M. Nicholson

RES GRAND - Emma Rockey

 

LV1

CHAMPION - Emma Rockey

RES CHAMP - Julia Casey

BLUE - Nolan Campbell, Julia Casey, Amelia Hendricks, Emma Rockey

 

LV2

CHAMPION - Megan Calloway

BLUE - Megan Calloway

 

LV3

CHAMPION - Harrison Nicholson

RES CHAMP - Courtney Nice

BLUE - Courtney Nice, Harrison Nicholson

 

 

 

 

Electric

 

GRAND CHAMPION - Blake White

RES GRAND - Caleb Ponsford

 

LV1

CHAMPION - Caleb Ponsford

RES CHAMP - Lucas Bower

BLUE - Lucas Bower, Jerrid Henderson, Caleb Ponsford

RED - Evan Mitchell, Kaleb Tucker

 

LV2

CHAMPION - Blake White

RES CHAMP – Christopher Stephens

BLUE - James Elliott, Sebastian Miller, Jay Mount, Colleen Murphy, Christopher Stephens, Blake White

 

LV3

CHAMPION - Jeremiah Hall

RES CHAMP - Noah Smith

BLUE - Jeremiah Hall, Noah Smith, Cheyce Thomas

 

LV4

RED - Ethan R. Bower, Zachary R. Larrimore, Paige White

 

ADV.

CHAMPION - Casey Smith

BLUE - Casey Smith

 

 

 

Entomology

 

GRAND CHAMPION - Cameron Howerton

RES GRAND - Colleen Murphy

 

GRADE 5

CHAMPION - Colleen Murphy

BLUE - Colleen Murphy

 

GRADE 7

CHAMPION - Cameron Howerton

BLUE - Cameron Howerton

 

 

Fine Arts

 

JR. GRAND CHAMPION - Kennedy Abner

JR. RES GRAND - Sebastian Miller

SR. GRAND CHAMPION - Lizz Conley

SR. RES GRAND - Aaron Wiseman

 

GRADE 3

CHAMPION- Jacob Rose

RES CHAMP - Erin Mitchell

BLUE – Amelia Hendricks, Erin Mitchell, Jacob Rose, Gabrielle Thixton

 

GRADE 4

CHAMPION - Sebastian Miller

RES CHAMP - Danny Bowling

BLUE - Danny Bowling, Kailey Glass, Sebastian Miller

 

GRADE 5

CHAMPION - Kennedy Abner

RES CHAMP - Katie Ezzell

BLUE - Kennedy Abner, Katie Ezzell, Peyton Farmer, Caroline Wheatley, Tyler Zink

 

GRADE 6

CHAMPION - Brooke Walters

RES CHAMP - Clayton Kelley

BLUE - Faith Cummings, Clayton Kelley, Brooke Walters

 

GRADE 7

CHAMPION - Isaiah Dufour

RES CHAMP - Sydney Roll

BLUE - Isaiah Dufour, Sydney Roll

 

GRADE 8

CHAMPION - Aaron Wiseman

RES CHAMP – Noah Brown

BLUE - Noah Brown, Abigail Mitchell, Aaron Wiseman, Garrett Wiseman

 

GRADE 9

CHAMPION - Katherine Eldridge

BLUE - Katherine Eldridge

 

GRADE 10

CHAMPION - Dakota St. Clair

RES CHAMP - Sadie Soliday

BLUE - Shelby Lawson, Sadie Soliday, Dakota St. Clair

 

GRADE 11

CHAMPION - Lizz Conley

RES CHAMP - Sydney Calhoun

BLUE - Sydney Calhoun, Lizz Conley

 

GRADE 12

CHAMPION - Taylor Sabens

RES CHAMP - Danielle Mcintyre

BLUE – Evan Brown, Autumn Gibson, Treasure Hurst, Danielle Mcintyre, Taylor Sabens,

 

 

 

Dog

 

GRAND CHAMPION - Harrison M. Nicholson

RES GRAND - Emma Rockey

 

LV1

CHAMPION - Emma Rockey

RES CHAMP - Julia Casey

BLUE - Nolan Campbell, Julia Casey, Amelia Hendricks, Emma Rockey

 

LV2

CHAMPION - Megan Calloway

BLUE - Megan Calloway

 

LV3

CHAMPION - Harrison Nicholson

RES CHAMP - Courtney Nice

BLUE - Courtney Nice, Harrison Nicholson

 

 

 

 

Floriculture

 

GRAND CHAMPION - Kourtni Knapp

RES GRAND - Taylor Sabens

 

LEVEL A

CHAMPION - Shayla Smith

BLUE - Shayla Smith

 

LEVEL B

CHAMPION - Karli Denny

RES CHAMP - Faith Cummings

BLUE - Faith Cummings, Karli Denny

 

LEVEL C

CHAMPION - Kourtni Knapp

RES CHAMP - Ruthann Dufour

BLUE - Ruthann Dufour, Kourtni Knapp

 

LEVEL D

CHAMPION - Taylor Sabens

RES CHAMP - Mary Bowling

BLUE - Hannah J. Bowling, Mary Bowling, Taylor Sabens

 

 

 

 

Foods - Baked

 

GRAND CHAMPION - Kourtni Knapp

RES GRAND - Jordan Lee

 

GRADE 3

CHAMPION - Kaleb Tucker

RES CHAMP - Emma Dean

BLUE - Emma Dean, Claire Elgin, Amelia Hendricks, Abigail Jones, Katie Larrimore, Evan Mitchell, Victoria Shanks, Kaleb Tucker

 

GRADE 4

CHAMPION - Hannah Fleenor

RES CHAMP - Aryann Dennis

BLUE - Julia Casey, Aryann Dennis, Olivia Dixon, Hannah Fleenor, Dallis Starrett

 

GRADE 5

CHAMPION - Chloey Sabens

RES CHAMP - Peyton Farmer

BLUE - Karli Denny, Peyton Farmer, Shahanna Lewis, Emily Morgan, Chloey Sabens

 

GRADE 6

CHAMPION - Clayton Kelley

RES CHAMP - Faith Cummings

BLUE - Faith Cummings, Clayton Kelley, Cora Saunders, Reagan Wade-Swift

 

GRADE 7

CHAMPION - Megan Calloway

RES CHAMP - Kelly Mount

BLUE - Megan Calloway, Kendra Caudill, Anna Godfrey, Rachel Kiefer, Kelly Mount, Raegan Richardson

 

GRADE 8

CHAMPION - Sawyer Starrett

RES CHAMP - Christopher Stephens

BLUE - Cameron Cornwell, Brant Deaton, Gretchen Leis, Sidney Smith, Sawyer Starrett, Christopher Stephens, Olivia Steward

 

GRADE 9

CHAMPION - Kourtni Knapp

RES CHAMP - Haley Elgin

BLUE - Elizabeth Albertson, Ruthann Dufour, Haley Elgin, Isaac Hall, Kourtni Knapp

 

GRADE 10

CHAMPION - Jordan Lee

RES CHAMP - Courtney Kelley

BLUE - Carissa Gettelfinger, Courtney Kelley, Jordan Lee, Emma Mitchell, Grant Newcomb

 

GRADE 11

CHAMPION - Madison Smith

RES CHAMP - Beth Godfrey

BLUE - Beth Godfrey, Madison Smith

 

GRADE 12

CHAMPION - Elizabeth Catlin

BLUE - Elizabeth Catlin

 

 

 

Foods - Preserved

 

GRAND CHAMPION - Kourtni Knapp

RES GRAND - Elizabeth Catlin

 

GRADE 4

CHAMPION - Hannah Fleenor

BLUE - Hannah Fleenor

 

GRADE 5

CHAMPION - Elijah Morgan

RES CHAMP - Emily Morgan

BLUE - Peyton Farmer, Elijah Morgan, Emily Morgan

 

GRADE 6

CHAMPION - Clayton Kelley

BLUE - Clayton Kelley

 

GRADE 7

CHAMPION - Megan Calloway

RES CHAMP - Rachel Kiefer

BLUE - Megan Calloway, Rachel Kiefer, Kelly Mount

 

GRADE 8

CHAMPION - Brant Deaton

RES CHAMP - Cameron Cornwell

BLUE - Cameron Cornwell, Brant Deaton, Christopher Stephens, Olivia Steward

 

GRADE 9

CHAMPION - Kourtni Knapp

RES CHAMP - Ashley Wright

BLUE - Kourtni Knapp, Ashley Wright

 

GRADE 10

CHAMPION - Grant Newcomb

RES CHAMP - Courtney Kelley

BLUE - Courtney Kelley, Grant Newcomb

 

GRADE 12

CHAMPION - Elizabeth Catlin

BLUE - Elizabeth Catlin

 

 

 

Child Development

 

GRAND CHAMPION - Hannah Fleenor

RES GRAND - Olivia Steward

 

LEVEL A

CHAMPION - Hannah Fleenor

BLUE - Hannah Fleenor

 

LEVEL B

CHAMPION - Peyton Farmer

BLUE - Peyton Farmer

 

LEVEL C

CHAMPION - Olivia Steward

BLUE - Olivia Steward

 

 

Computers

 

GRAND CHAMPION - Reagan Wade-Swift

RES GRAND - Nolan Campbell

 

LV1

CHAMPION - Nolan Campbell

RES CHAMP - Chase Coleman

BLUE - Nolan Campbell, Chase Coleman, Peyton Farmer, Carlie Henry

 

LV2

CHAMPION - Reagan Wade-Swift

BLUE - Reagan Wade-Swift

 

 

 

Forestry

GRAND CHAMPION-

RES. GRAND-

 

LV1

CHAMPION- Kelsey Cleghorn

RES. CHAMP- Caleb Ponsford

BLUE- Kelsey Cleghorn, Colleen Murphy, Caleb Ponsford, Landon Steward

 

LV2

CHAMPION- Cameron Howerton

RES. CHAMP- Megan Calloway

BLUE- Megan Calloway, Uriah Guthrie, Cameron Howerton

 

LV3

CHAMPION- Taylor Alexander

BLUE- Taylor Alexander

 

 

 

Home Environment

 

GRAND CHAMPION - Elizabeth Catlin

RES GRAND - Hannah Campbell

 

LV1

CHAMPION - Emily Morgan

RES CHAMP - Elijah Morgan

BLUE - Elijah Morgan, Emily Morgan

 

LV2

CHAMPION - Hannah Campbell

BLUE - Hannah Campbell

 

LV3

CHAMPION - Elizabeth Catlin

BLUE - Elizabeth Catlin

 

 

 

 

Horseless Horsemen

 

GRAND CHAMPION - Megan Calloway

 

LV2

CHAMPION - Megan Calloway

BLUE - Megan Calloway

 

 

 

 

Microwave Cooking

 

GRAND CHAMPION - Brant Deaton

RES GRAND - Emily Morgan

 

GRADE 3

CHAMPION - Taylor Lashley

RES CHAMP – Bailey Leis

BLUE - Katie Larrimore, Taylor Lashley, Bailey Leis

 

GRADE 4

CHAMPION - Hannah Fleenor

RES CHAMP - Olivia Dixon

BLUE - Olivia Dixon, Hannah Fleenor, Abigail Shields

 

GRADE 5

CHAMPION - Emily Morgan

RES CHAMP - A.J. Combs

BLUE - A.J. Combs, Emily Morgan

 

GRADE 6

CHAMPION - Reagan Wade-Swift

BLUE - Reagan Wade-Swift

 

GRADE 7

CHAMPION - Megan Calloway

RES CHAMP - Rachel Kiefer

BLUE - Megan Calloway, Holly Humphrey, Rachel Kiefer

 

GRADE 8

CHAMPION - Brant Deaton

RES CHAMP - Olivia Steward

BLUE - Cameron Cornwell, Brant Deaton, Jaelen Nice, Olivia Steward

 

GRADE 10

RED - Adam Brewer, Carissa Gettelfinger

 

GRADE 12

BLUE - Katie Mcclure

 

 

Models

 

GRAND CHAMPION - Levi Fleenor

RES GRAND - Dallis Starrett

 

LEVEL A

CHAMPION - Dallis Starrett

RES CHAMP - Porter Howey

BLUE - Eva Bundy, Jerrid Henderson, Porter Howey, Rogan Howey, Dallis Starrett

 

LEVEL B

CHAMPION - Levi Fleenor

RES CHAMP - Jeremiah Hall

BLUE - Levi Fleenor, Jeremiah Hall

 

LEVEL C

CHAMPION - Katherine Eldridge

RES CHAMP - Brant Deaton

BLUE - Brant Deaton, Katherine Eldridge, Isaac Hall

 

LEVEL D

CHAMPION - Jacob Miller

BLUE - Jacob Miller

 

 

 

Personality

 

GRAND CHAMPION - Cora Saunders

RES GRAND - Sadie Soliday

 

LEVEL A

CHAMPION - Amelia Hendricks

BLUE - Amelia Hendricks

 

LEVEL B

CHAMPION - Cora Saunders

BLUE - Cora Saunders

 

LEVEL D

CHAMPION - Sadie Soliday

BLUE - Sadie Soliday

 

 

Sewing - Non-Wearable

 

GRAND CHAMPION - Elizabeth Catlin

RES GRAND - Faith Cummings

 

GRADE 3

CHAMPION - Amelia Hendricks

RES CHAMP - Claudia Caudill

BLUE - Claudia Caudill, Amelia Hendricks, Abigal Jones

RED- Anna Trueblood

 

GRADE 5

CHAMPION - Emily Morgan

BLUE - Emily R. Morgan

 

GRADE 6

CHAMPION - Faith Cummings

BLUE - Faith Cummings

 

GRADE 7

CHAMPION - Rachel Kiefer

BLUE - Rachel R. Kiefer

 

GRADE 10

CHAMPION - Courtney Kelley

BLUE - Courtney D. Kelley

 

GRADE 12

CHAMPION - Elizabeth Catlin

BLUE - Elizabeth Catlin

 

Pets

 

GRAND CHAMPION - Emory Fisher

RES GRAND - Courtney Nice

 

LV2

CHAMPION - Emory Fisher

RES CHAMP - Faith Cummings

BLUE - Megan Calloway, Faith Cummings, Emory Fisher

 

LV3

CHAMPION - Courtney Nice

RES CHAMP - Mary Bowling

BLUE - Mary Bowling, Courtney Nice

 

 

 

Sewing - Wearable

 

JR. GRAND CHAMPION - Sabrina Soliday

JR. RES GRAND - Margaret Olesh

 

SR. GRAND CHAMPION - Katherine Eldridge

SR. RES GRAND - Courtney Kelley

 

GRADE 3

CHAMPION- Claire Elgin

BLUE- Claire Elgin

 

GRADE 4

CHAMPION – Ella Heavin

RES CHAMP - Aryann Dennis

BLUE - Aryann Dennis, Ella Heavin

 

GRADE 5

CHAMPION - Emily Morgan

BLUE - Emily R. Morgan

 

GRADE 6

CHAMPION - Margaret Olesh

RES CHAMP - Faith Cummings

BLUE - Faith Cummings, Margaret Olesh

 

GRADE 7

CHAMPION - Sabrina Soliday

BLUE - Sabrina Soliday

 

INFORMAL OR CASUAL WEAR

CHAMPION – Katherine Eldridge

RES CHAMP – Claire Olesh

BLUE – Katherine Eldridge, Claire Olesh

 

DRESS UP WEAR

CHAMPION – Rebecca Eldridge

BLUE – Rebecca Eldridge

 

SEPARATES

CHAMPION – Elizabeth Albertson

BLUE – Elizabeth Albertson

 

FORMAL WEAR

CHAMPION – Courtney Kelley

BLUE – Courtney Kelley

FREE CHOICE

CHAMPION- Jamie Taylor

BLUE- Jamie Taylor

 

 

 

 

Photography

 

GRAND CHAMPION - Haley Elgin

RES GRAND - Carissa Gettelfinger

 

LV1 COLOR PRINTS

CHAMPION- Triston Miller

RES. CHAMP- Noah Smith

BLUE- Kennedy Abner, Kaitlin Bugh, Allison Cauble, Tara Coats, A.J. Combs, Olivia Dixon, Graci Belle

Fleener, Eli Guthrie, Erin Henry, Katie Larrimore, Gracie Lewis, Shahanna Lewis, Triston Miller,

Mattie Moore, Elijah Morgan, Noah Smith, Dallis Starrett, Blake White, Tyler Zink

RED- Angel Costin, Reganne Stanley, Gabrielle Thixton, Karlee Voyles

 

Lv1 BLACK & WHITE PRINTS

CHAMPION- Ryleigh Combs

RES CHAMP- Kaitlin Bugh

BLUE- Kaitlin Bugh, A.J. Combs, Ryleigh Combs, Carter Ezzell, Hannah Flenor, Molly Guetig, Amelia

Hendricks, Sydney Huckleberry, Abigail Kemp, Maggie Lee, Jerren Roll,

RED- Gabrielle Thixton

 

LV2 COLOR PRINTS

CHAMPION- Rachel Fisher

RES. CHAMP- Sawyer Starrett

BLUE- Megan Calloway, Alexandra Campbell, Kendra Caudill, Rachel Fisher, Tressa Gottbrath-Trowell,

Jarrod Sparrow, Sawyer Starrett, Paige White

RED- Sierra Bowling

 

LV2 BLACK & WHITE PRINTS

BLUE- Kayla Cauble

 

LV2 COLOR SALON

CHAMPION- Ben Morris

RES. CHAMP- Sawyer Starrett

BLUE- Hannah Campbell, Cameron Cornwell, Brant Deaton, Seth Jerrell, Rachel Kiefer, Ben Morris,

Claire Olesh, Margaret Olesh, Casey Smith, Sawyer Starrett, Paige White

 

LV2 SALON PRINT B&W

CHAMPION- Sawyer Starrett

RES. CHAMP- Cameron Cornwell

BLUE- Cameron Cornwell, Riley Guetig, Seth Jerrell, Miranda Martin, Raegan Richardson, Sawyer

Starrett

 

LV2 SALON CREATIVE

CHAMPION- Sawyer Starrett

RES. CHAMP- Jamie Taylor

BLUE- Sawyer Starrett, Jamie Taylor

 

LV3 COLOR PRINTS

CHAMPION- Katelyn Morris

RES. CHAMP- Katelyn Endris

BLUE- Madison Bille, Hannah Bowling, Sarah Davidson, Makayla Eiler, Katelyn Endris, Carissa

Gettelfinger, Hanna Laduke, Shelby Lawson, Katie Morris, Samantha Pittman, Jonathan

Provines, Cheyce Thomas

 

LV3 BLACK & WHITE PRINTS

CHAMPION- Katelyn Endris

COLOR- Haley Elgin

BLUE- Sarah Davidson, Haley Elgin, Katelyn Endris, Lakin Jones, Harrison Nicholson, Samantha Pittman

 

LV3 SALON COLOR

CHAMPION- Carissa Gettelfinger

RES. CHAMP- Taylor Sabens

BLUE- Madison Bills, Danielle Bowling, Shelby Callahan, Katelynn Cottongim, Jaden Day, Makayla Eiler,

Rebecca Eldridge, Katelyn Endris, Carissa Gettelfinger, Courtney Kelley, Hanna Laduke, Shelby

Lawson, Harrison Nicholson, Samantha Pittman, Taylor Sabens, Clayton Taylor

 

LV3 SALON B&W

CHAMPION- Haley Elgin

RES. CHAMP- Makayla Eiler

BLUE- Katelynn Cottongim, Makayla Eiler, Haley Elgin, Katelyn Endris, Harrison Nicholson, Jonathan

Provines, Bailey Sidwell, Emma Voyles

 

LV3 SALON CREATIVE

CHAMPION- Samantha Pittman

BLUE- Samantha Pittman

 

 

 

 

Shooting Sports

 

GRAND CHAMPION - Jordan Gray

RES GRAND - Elijah Morgan

 

LV1

CHAMPION - Elijah Morgan

RES CHAMP - Lindi Barksdale

BLUE - Lindi Barksdale, Graci Belle Fleener, Abigail Kemp, Sebastian Miller, Elijah Morgan, Emily

Morgan, Jacob Rose, Karlee Voyles

 

LV2

CHAMPION - Cora Saunders

RES CHAMP - Megan Calloway

BLUE - Delanie Baker, Justin Brewer, Lucas Brewer, Megan Calloway, Silas Fleener, Ben Morris, Andrew

Muchler, Keegan Mullins, Cora Saunders, Christopher Stephens

 

LV3

CHAMPION - Jordan Gray

RES CHAMP - Kayla Rose

BLUE - Isaiah Barksdale, Adam Brewer, Jordan Gray, Katie Morris, Kayla Rose

 

 

Soil & Water Conservation

 

GRAND CHAMPION - James Eldridge

 

INDEPENDENT STUDY

CHAMPION - James Eldridge

BLUE - James Eldridge

 

Sportfishing

 

GRAND CHAMPION - Adam Brewer

RES GRAND - Peyton Farmer

 

LV1

CHAMPION - Peyton Farmer

BLUE - Peyton Farmer

LV3

CHAMPION - Adam Brewer

BLUE - Adam Brewer

 

 

Geology

 

GRAND CHAMPION - Cameron Howerton

RES GRAND - Karolyn Dufour

 

LV1

CHAMPION - Karolyn Dufour

BLUE - Karolyn Dufour, Katelyn Dufour, Jeremiah Hall, Amelia Hendricks

 

LV2

CHAMPION - Cameron Howerton

RES CHAMP - Ethan Bower

BLUE - Ethan Bower, Cameron Howerton

 

Sports

 

GRAND CHAMPION - Madison Smith

RES GRAND - Megan Calloway

 

LV1

CHAMPION - Triston Miller

RES CHAMP - Levi Fleenor

BLUE - Danny Bowling, Levi Fleenor, Triston Miller

 

LV2

CHAMPION - Megan Calloway

RES. CHAMP- Zachary Larrimore

BLUE - Megan Calloway, Zachary Larrimore, Andrew Muchler

 

LV3

CHAMPION- Madison Smith

RES. CHAMP- Bailey Hamilton

BLUE – Bailey Hamilton, Caleb McNew, Madison Smith

 

 

 

Basic Crafts

 

JR. GRAND CHAMPION - Peyton Farmer

JR. RES GRAND - Halle Kemp

SR. GRAND CHAMPION - Carissa Gettelfinger

SR. RES GRAND - Mary Bowling

 

GRADE 3

CHAMPION - Gracie M. Lewis

RES CHAMP - Emma Dean

BLUE - Keira Arvin, Eva Bundy, Claudia Caudill, Emma Dean, Abigail Jones, Gracie Lewis, Addison Maudlin, Erin Mitchell, Emrie Sabens, Victoria Shanks

 

GRADE 4

CHAMPION - Halle Kemp

RES CHAMP - Kelsey Cleghorn

BLUE - Kelsey Cleghorn, Isabel  Cox, Olivia Dixon, Hannah  Drury, Hannah Fleenor, Halle Kemp, Autumn Wheatley

 

GRADE 5

CHAMPION - Peyton Farmer

RES. CHAMP- Emily Morgan

BLUE - Allison Cauble, Lydia Caudill, Peyton Farmer, Emily Morgan

 

GRADE 6

CHAMPION - Faith Cummings

RES CHAMP – Zoe Wallace

BLUE - Faith Cummings, Clayton Kelley, Cora Saunders, Zoe Wallace

 

GRADE 7

CHAMPION - Kendra Caudill, Kendra Caudill

RES CHAMP - Raegan Richardson

BLUE – Kendra Caudill, Raegan Richardson

 

GRADE 8

CHAMPION - Miranda Martin

RES CHAMP - Cameron Cornwell

BLUE - Cameron Cornwell, Miranda Martin

 

GRADE 9

CHAMPION - Katie Morris

RES CHAMP - Katelyn Endris

BLUE - Katelyn Endris, Katie Morris

 

GRADE 10

CHAMPION - Carissa Gettelfinger

RES CHAMP - Shelby Lawson

BLUE - Carissa K. Gettelfinger, Shelby Lawson

 

GRADE 12

CHAMPION - Mary Bowling

BLUE - Mary Bowling

 

Health

 

GRAND CHAMPION - Braylie Green

RES GRAND - Landon Steward

 

GRADE 3

CHAMPION- Amelia Hendricks

RES. CHAMP- Claudia Caudill

BLUE- Claudia Caudill, Amelia Hendricks

 

GRADE 4

CHAMPION - Nolan Campbell

RES CHAMP - Abigail Shields

BLUE - Nolan Campbell, Abigail Shields

 

GRADE 5

CHAMPION - Braylie Green

RES CHAMP - Landon Steward

BLUE - Lydia Caudill, Braylie Green, Jeremiah Hall, Landon Steward

 

GRADE 7

RED - Holly Humphrey

 

GRADE 9

RED - Harrison Nicholson

 

 

Strawberries

 

GRAND CHAMPION - Sidney Smith

RES GRAND - Faith Cummings

 

DIV1

CHAMPION - Faith Cummings

BLUE - Faith Cummings

ADV.

CHAMPION- Sidney Smith

BLUE- Sidney Smith

 

Construction Toys

 

GRAND CHAMPION - Claudia Caudill

RES GRAND - Carter Depoy

 

LV1

CHAMPION - Claudia Caudill

RES. CHAMP- Casey Souder

BLUE - Lizzie Chastain, Will Collins, Claudia Caudill, Lydia Caudill, Sawyer Davis, Connor Denny, James

Elliott, Carter Ezzell, Peyton Farmer, Jared Potter, Casey Souder, Kaleb Tucker

 

 

LV2

CHAMPION - Carter Depoy

RES CHAMP - Allie Chastain

BLUE - Mason Armstrong, Ethan Bower, Allie Chastain, Faith Cummings, Carter Depoy, Trevon Miller

 

 

 

Needle Crafts

 

Jr. GRAND CHAMPION - Julia Casey

Jr. RES GRAND - Ella Heavin

Sr. GRAND CHAMPION - Carissa Gettelfinger

Sr. RES GRAND - Gretchen Leis

 

GRADE 4

CHAMPION - Julia Casey

RES CHAMP - Ella Heavin

BLUE - JuliaCasey, Ella Heavin

 

GRADE 8

CHAMPION - Gretchen Leis

RES CHAMP - Alexandra Campbell

BLUE - Alexandra Campbell, Gretchen Leis

 

GRADE 10

CHAMPION - Carissa Gettelfinger

BLUE - Carissa Gettelfinger

 

GRADE 11

CHAMPION - Shelby Callahan

BLUE - Shelby Callahan

 

Collections

 

GRAND CHAMPION – C.J. Swift

RES GRAND - Emily Morgan

 

LV1

CHAMPION - Emily Morgan

RES CHAMP - Bailey Leis

BLUE - Kennedy Abner Emma Dean, Bailey Leis, Elijah Morgan, Emily Morgan, Colleen Murphy, Caleb

Ponsford, Macey Roll

 

 

LV2

CHAMPION – C.J. Swift

RES CHAMP - Christopher A. Stephens

BLUE - Faith Cummings, Christopher A. Stephens, C.J. Swift

 

LV3

CHAMPION - Abbey McClellan

BLUE- Abbey McClellan

 

 

Genealogy

 

GRAND CHAMPION - Hannah E. Feist

RES GRAND – Emily Morgan

 

DIV1

CHAMPION - Emily Morgan

RES CHAMP - Marissa Collins

BLUE - Marissa Collins, Ella Heavin, Bailey Leis, Emily Morgan

 

DIV2

CHAMPION - Chloe Feist

RES CHAMP - Nolan Campbell

BLUE - Nolan Campbell, Chloe Feist

 

DIV4

CHAMPION - Hannah E. Feist

BLUE - Hannah E. Feist

 

 

 

Recycling

 

GRAND CHAMPION - Taylor Sabens

RES GRAND - Elijah Morgan

 

LV1

CHAMPION - Konnor Wallace

RES CHAMP - Addison Maudlin

BLUE - Addison Maudlin, Konnor Wallace, Zoe Wallace

 

LV2

CHAMPION - Elijah Morgan

RES CHAMP - Chloey Sabens

BLUE - Faith Cummings, Carlie Daulton, Courtney Kelley, Kourtni Knapp, Elijah Morgan, Emily Morgan,

Collette Nice, Chloey Sabens

RED - Peyton Farmer

 

LV3

CHAMPION - Taylor Sabens

RES CHAMP - Brant Deaton

BLUE - Brant Deaton, Kalen Nice, Taylor Sabens

 

LV4

CHAMPION - Bailey Hamilton

BLUE - Bailey Hamilton

 

LV5

CHAMPION - Courtney Nice

BLUE - Courtney Nice

 

Consumer Clothing

 

GRAND CHAMPION - Katie Ezzell

RES GRAND - Hannah Campbell

 

BEGINNER

CHAMPION - Katie Ezzell

RES CHAMP - Chloey Sabens

BLUE - Karolyn Dufour, Katie Ezzell, Hannah Fleenor, Amelia Hendricks, Bailey Leis, Shahanna Lewis,

Chloey Sabens

RED – A.J. Combs

 

INTERMEDIATE

CHAMPION - Hannah Campbell

RES CHAMP - Gretchen Leis

BLUE - Hannah Campbell, Gretchen Leis, Sabrina Soliday

 

ADVANCED

BLUE - Katie Morris

 

 

Cat

 

GRAND CHAMPION - Kelsey Cleghorn

RES GRAND - Taylor Alexander

 

LV3 CHAMPION - Taylor Alexander

LV3 BLUE - Taylor Alexander

 

LV2 CHAMPION - Megan Calloway

LV2 RES CHAMP - Faith Cummings

 

LV2 BLUE - Megan Calloway, Faith Cummings

 

LV1 CHAMPION - Kelsey Cleghorn

RES CHAMP - Kennedy Abner

 

LV1 BLUE - Kennedy Abner, Allison Cauble, Kelsey Cleghorn, Angel Costin, Colleen Murphy