Candidates file for upcoming election PDF Print E-mail
Written by Janna Ross   
Wednesday, 12 February 2014 14:40
by JANNA ROSS
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Many chats lately around Clark County over coffee, or tea or just sitting around and talking with friends have turned to who will be running for what office in this year’s election. Many names have been dropped for offices such as Clark County Sheriff or Clark County Recorder or even Representatives in Congress or Senate.
Candidates have now filed for their respective offices with the deadline of February 7. Offices that do not have a candidate filed may have a candidate file through the Party County Chairman by June 30 for the November General Election.
Candidates that have filed for office in Clark County include:
US Representative in
Congress District 9
Republican
Tea Party Trent Feuerbach
Kathy Lowe Heil
Mark G. Jones
Todd Young
Democrat
Bill Bailey
James R. McClure Jr.
J.S. Miller
William Joseph (Billy) Thomas
State Senate District 45
Republican
Jim Smith
Democrat
Julie Berry
State Senate District 46
Republican
Ron Grooms
Democrat
Charles “Chuck” Freiberger
House District 66
Republican
Ronald (Ron) Harsin
Lisa Seng Shadday
Joe Van Wye, Sr.
Democrat
Terry Goodin
House District 70
Republican
Rhonda J. Rhoads
Democrat
Heidi Sellers
House District 71
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Steven R. Stemler
House District 73
Republican
Steven Davisson
Democrat
Douglas C. Leatherbury
Judge of the Circuit Court- 1
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Andrew (Drew) Adams
Dan Moore
Judge of the Circuit Court- 2
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Laura A. Harbison
Jerome F. “Jerry” Jacobi
Judge of the Circuit Court- 3
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Joe P. Weber
Prosecuting Attorney
Republican
Jeremy Mull
Democrat
Robert G. Bottorff II
Clerk of the Circuit Court
Republican
Kelly Harrod
Democrat
Steven M. Fleece
Susan Popp
Auditor
Republican
R. Monty Snelling
Democrat
William Perry McCall
Recorder
Republican
Zachary C. Payne
Democrat
Lincoln D. Crum
Treasurer
Republican
David Reinhardt
Democrat
No Candidate Filed
Sheriff
Republican
Jamey Noel
Democrat
Donald Donnie Bowyer Jr
Dwight T. Ingle
Brian K. Meyer
Surveyor
Republican
No Candidate Filed
Democrat
David R. Blankenbeker
County Assessor
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Vicky Kent Haire
Commissioner District 3
Republican
Bryan Glover
Democrat
David Ray Abbott
Dennis Ettel
John Perkins
County Council District 1
Republican
Shawn Michael Billups
Democrat
Barbara Hollis
County Council District 2
Republican
Brian Lenfert
Democrat
Kelly Conn
County Council District 3
Republican
Danny Yost
Democrat
Joseph Hubbard
County Council District 4
Republican
Steve Doherty
Democrat
Perry Smith
Bethlehem Township Trustee
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Charles F. Routh
Bethlehem Township Board
Republican
Mark Andrew Meyer
Democrat
Eric Schnatter
Carr Township Trustee
Republican
Barbara Ann Reynolds
Democrat
No Candidate Filed
Carr Township Board
No Candidates Filed
Charlestown
Township Trustee
Republican
Thomas Allen Kendrick
Democrat
Ernie Thompson
Charlestown Township Board
Republican
Robert W. Caudill
Frank Glover III
Fred Krenke
Mary Ann Willeford
Democrat
Cheri Abbott
Eric Lawhorn
Jeffersonville
Township Trustee
Republican
Donovan W. Harrod
Democrat
Dale Popp
Jeffersonville Township Board
Republican
Jamie Hudgins
Scott Allen Maples Jr.
Charles Anthony Singleton
Democrat
Shirley J. Bell
Michael J. Castleberry
Phillip Ellis
Stephanie K. Redd
Monroe Township Trustee
Republican
James Allen Bottorff
Democrat
No Candidate Filed
Monroe Township Board
Republican
Harold G. Goodlett Jr.
Harry Sullivan
Democrat
Melissa J. Bagshaw
Thomas B. Higdon
Oregon Township Trustee
Republican
No Candidate Filed
Democrat
William A. Bussey
Oregon Township Board
Republican
No Candidate Field
Democrat
Amy R. Burton
Betty D. Doane
Barbara Holder
Owen Township Trustee
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Leroy Graebe
Owen Township Board
Republican
No Candidate Filed
Democrat
Donald G. Jones
Stephen Mauk
Evelyn Michael
Silver Creek
Township Trustee
Republican
No Candidate Filed
Democrat
William L. Ramser
Silver Creek Township Board
No Candidate Filed
Union Township Trustee
Republican
Greg Alexander
Democrat
No Candidate Filed
Union Township Board
Republican
Matthew Meyer
Terry L. Roudenbush
Joseph Waters
Democrat
Jeff A. Bridges Sr
Utica Township Trustee
Republican
John T. Durbin
Democrat
L. Ann Graham
Utica Township Board
Republican
Scott D. Sandefur
Anthony J. Stewart
Democrat
Tom Campbell
Norma L. Lockard
Kenneth G. Morrison
Thomas L. Morrow
Jacky Snelling
Washington Township Trustee
Republican
Jason B. Cochran
Joseph Todd Webb
Democrat
No Candidate Filed
Washington Township Board
No Candidate Filed
Wood Township Trustee
Republican
No Candidate Filed
Democrat
JoAnn Sullivan
Wood Township Board
Republican
Lisa Nale
Democrat
Donna S. Hurst
Shirley J. Hurst