Brownstown edges Salem in girls’ MSC track meet PDF Print E-mail
Written by George Browning   
Wednesday, 15 May 2013 00:00

The Brownstown Central Lady Braves won the Mid Southern Conference track meet held on Tuesday, May 7 at Eastern High School in Pekin.
The Lady Braves scored 119 points to edge the Salem Lady Lions, who scored 100 points.
North Harrison (85), Silver Creek (79) and Corydon (76) rounded out the top five.
The following are results from the individual events. First names were not provided with the results.
400-meter relay
Brownstown, first, 53 seconds; North Harrison (second), Corydon (third), Salem (fourth) and Eastern (fifth).
400-meter dash
McNeely (Scottsburg), first, 1:01.3; Backherms (Silver Creek), second; McClellan (Eastern), third and Hoke (Eastern), fourth.
300-meter hurdles
Capelli (Corydon), first; Emily Motsinger (Salem), second; Galyan (Brownstown), third and Crow (Charlestown), fourth.
800-meter run
Smith (Salem), first, 2:29.6; Shields (Silver Creek), second; Warren (Salem), third and Andrews (Charlestown), fourth.
200-meter dash
McNeely (Scottsburg), first, 27 seconds; Bishop, (Brownstown), second; Neal (North Harrison), third and Smith (Salem), fourth.
3,200-meter run
Bosler (North Harrison), first; Calhoun (Salem), second; Sharp (Silver Creek), third and Crouch (Silver Creek), fourth.
1,600-meter relay
Eastern, first, 4:24.2; Salem, second; Brownstown, third and Silver Creek, fourth.
Pole Vault
Smith, (Salem), 9’5”; Newberry (Brownstown), second; Wright (Corydon), third and Stone (North Harrison), fourth.
High Jump
Kelley (North Harrison), first, 4’10”; Walsh (Scottsburg), second; Crowe (Charlestown), third and Wischmeier (Brownstown), fourth.
Long jump
Erntsberger (Eastern), first; Neal (North Harrison), second; Bishop (Brownstown), third and Wehmiller (Brownstown), fourth.
Shotput
Brooks (Charlestown), first, 38’4”; Christman (Silver Creek), second; Harrison (Brownstown), third and Bennett (Brownstown), fourth.
Discus
Christman (Silver Creek), first, 118’0”; Brooks (Charlestown), second; Reynolds (Brownstown), third and Oliver (Corydon), fourth.
3,200-meter relay
Salem, first; Silver Creek, second; Brownstown, third and North Harrison, fourth.
100-meter hurdles
Lawson (Corydon), first, 16.3 seconds; Capelli (Corydon), second; Wehmiller (Brownstown), third and Galyan (Brownstown), fourth.
100-meter dash
McNeeley (Scottsburg), first, 12.5 seconds; Bishop (Brownstown), second; Erntsberger (Eastern), third and Neal (North Harrison), fourth.
1,600-meter run
Baker (North Harrison), first; Calhoun (Salem), second; Shields (Silver Creek), third and Warren (Salem), fourth.