Floyd candidates for primary elections PDF Print E-mail

The following is a list of candidates who will be running in the primary election on Tuesday, May 8, 2012.
Seeking the republican nomination for President are, Newt Gingrich, Arlington, Va.; Ron Paul, Springfield, Va.; Mitt Romney, Boston, Mass.; Rick Santorum, Verona, Pa.
Seeking the democratic nomination for President is, Barack Obama, Chicago, Ill.
Seeking the republican nomination for U.S. Senator are, Richard G. Lugar, Indianapolis; Richard E. Mourdock, Evansville.
Seeking the democratic nomination for U.S. Senator is, Joe Donnelly, Granger.
Seeking the republican nomination for Governor is, Mike Pence, Columbus.
Seeking the democratic nomination for Governor is, John R. Gregg, Sandborn.
Seeking the republican nomination for U.S. Representative District 9 is, Todd Young, Bloomington.
Seeking the democratic nomination for U.S. Representative District 9 are, Jonathan George, Heltonville; John Griffin Miller, Corydon; John W. Tilford, Bloomington; Robert R. Winningham, Charlestown; Shelli Yoder, Bloomington.
Seeking the democratic nomination for Indiana House District 66 is, Terry Goodin, Austin.
Seeking the republican nomination for Indiana House District 70 is, Rhonda J. Rhoads, Corydon.
Seeking the democratic nomination for Indiana House District 70 are, Alva J. “Jim” Kincaid, Jr., Greenville; Terry L. Miller, Elizabeth.
Seeking the republican nomination for Indiana House District 72 is, Edward D. “Ed” Clere.
Seeking the democratic nomination for Indiana House District 72 are, Sharon Grabowski; Thomas L. Lenfert.
Seeking the republican nomination for County Recorder is, Lois Naville Endris, Sellersburg.
Seeking the democratic nomination for County Recorder is, Maury Goldberg, New Albany.
Seeking the republican nomination for County Treasurer is, Linda L. Berger, New Albany.
Seeking the republican nomination for County Coroner is, Thomas Sonne, Floyds Knobs.
Seeking the democratic nomination for County Coroner are, Todd Caufield, Lanesville; Leslie E. Knable, Floyds Knobs.
Seeking the republican nomination for County Surveyor is William B. Gibson, Georgetown.
Seeking the republican nomin Floyd candidates for primary elections
Floyd candidates for primary elections
ation for County Commissioner District 2 are, Bill Fender, Greenville; John Kettler, Greenville; David Matthews, Floyds Knobs.
Seeking the democratic nomination for County Commissioner District 2 is, Charles “Chuck” Freiberger.
Seeking the republican nomination for County Commissioner District 3 is, Steve Bush, Georgetown.
Seeking the democratic nomination for County Commissioner District 3 is, Dennis O. Roudenbush, New Albany.
Seeking the republican nomination for County Council At-Large are, Steve Burks, New Albany; Billy W. Stewart, Georgetown; Jim Wathen, Floyds Knobs; Cam Wright, Floyds Knobs.
Seeking the democratic nomination for County Council At-Large are, Larry Clemons, New Albany; Ted Heavrin, New Albany; Carol Shope, New Albany; Bra Striegel, Greenville.
Seeking the republican nomination for precinct committee persons are, Dale Bagshaw, New Albany; Ron Schad, New Albany; Lana Aebersold, New Albany; Rebecca Gardenour, New Albany; Melanie Miller, New Albany; Linda Berger, New Albany; James Goad, New Albany; Melanie Adams, New Albany; Kevin Zurschmiede, New Albany; Shawn Carruthers, New Albany; Lois Endris, Sellersburg; Ronald D. Keller, New Albany; Chris Lane, New Albany; Dana Fendley, New Albany; Mark Seabrook, New Albany; Ken Griffin, Lanesville; Stephen J. Sisk, Lanesville; Billy Stewart, Georgetown; Garrod E. Sieveking, Georgetown; Dave Matthews, Floyds Knobs; Jack Travillian, Greenville; Brett Loyd, Greenville; Rick Fox; Floyds Knobs.
Seeking the republican nomination for State Convention Delegate are, Melanie Adams, New Albany; Dale Bagshaw, New Albany; Sharon G. Bagshaw, New Albany; Ann Carruthers, New Albany; Shawn Carruthers, New Albany; Amy Clere, New Albany; Edward D. “Ed” Clere, New Albany; Darin Coddington, New Albany; Leonard Gardenour, New Albany; Rebecca Gardenour, New Albany; Daniel Kantz, Georgetown; Alfred L. Knable, Jr., New Albany; Jessica Knable, New Albany; Chris Lane, New Albany; Christy Lane, New Albany; Brett Loyd, Greenville; Maria Loyd, Greenville; Cheryl Matthews, Floyds Knobs; Dave Matthews, Floyds Knobs; Melanie Miller, New Albany; Bradley S. Nave, Georgetown; Donna Schad, New Albany; Ron Schad, New Albany; Garrod E. Sieveking, Georgetown; Stephen J. Sisk.
Seeking the democratic nomination for State Convention Delegate are,
Dustin Collins, New Albany; Adam T. Dickey, New Albany; Douglas England, New Albany; Michelle England, New Albany; Diane McCartin Benedetti, New Albany; Bill Miller, Georgetown; Linda S. Moeller, New Albany; Warren V. Nash, New Albany; Robert Norrington, New Albany; John Wilcox, New Albany; Lynda Wilcox, New Albany; Nicole Yates, New Albany.

Last Updated on Tuesday, 01 May 2012 07:21